AccessGratuit
Bine ati venit! Very Happy

Daca ati ajuns la aceasta pagina inseamna ca nu sunteti INREGISTRAT sau CONECTAT pe forumul AccessGratuit. Puteti face asta utilizand butoanele din meniu destinare acestor actiuni!
Problema de conectare la internet .... Garfie10
AccessGratuit.com
www.accessgratuit.com
cheers

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

AccessGratuit
Bine ati venit! Very Happy

Daca ati ajuns la aceasta pagina inseamna ca nu sunteti INREGISTRAT sau CONECTAT pe forumul AccessGratuit. Puteti face asta utilizand butoanele din meniu destinare acestor actiuni!
Problema de conectare la internet .... Garfie10
AccessGratuit.com
www.accessgratuit.com
cheers
AccessGratuit
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
bruno
bruno
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 5
<b>Varsta</b> Varsta : 53
http://www.accessgratuit.com/profile.forum?mode=register&agr

Problema de conectare la internet .... Empty Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 8:49 pm
Salut,

Am o problema de conectare la internet prin wireless.

Am modemul(routerul) ADSL de la Romtelecom. Pe el am vazut ca are IP 192.168.1.167 cu 255.255.255.0
De el este legat prin cablu de retea un router wireless (linksys).
Am pe el (linksys) setat 192.168.2.1 cu 255.255.255.0.
Aici sunt 2 calculatoare legate la el prin wireless.

Acum vreau (fiindca este putin prea mare distanta dintre camera unde este wireless linksys-ul si un alt calculator pe care vreau sa-l conectez si pe el la internet dar fiind prea departe de routerul linksys am mai pus un router wireless dlink care sa fie mai aproape de acel calculator si sa se vada (sa fie in raza lui de actiune) totodata cu wireless linksys-ul.

Initial i-am pus si la dlink tot o adresa din aceeasi clasa cu linksys-ul (mi se pare ca 192.168.2.2 si 255.255.255.0) dar vazand ca nu le vad intre ele am schimbat-o la dlink in 192.168.3.1 cu 255.255.255.0.
Nici asa nu am reusit sa le vad intre ele.

Deci intrebarea mea se rezuma la cum le setez si cu ce IP-uri pe aceste echipamente sau ce setari mai trebuie sa la fac ca sa ma pot conecta de la calculatorul 3 legat la dlink si care nu are posibilitate sa fie legat prin cablu direct de modemul ADSL ci doar prin wireless de celalalt router wireless linksys de care e legat direct modemul ADSL ca sa am internet si la acel calculator fata de cele care sunt conectate doar la linksys ...?!

Sper ca m-am facut inteles si ca ma puteti ajuta ...

Multumesc si astept raspuns si rezolvare .... Problema de conectare la internet .... Icon_smile
Louk
Louk
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 910
<b>Varsta</b> Varsta : 73

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 8:56 pm
Sa inteleg ca ai un wireless sau router cu fir conectat la priza? Daca e wireless, depinde si de performanta router-ului. Problema de conectare la internet .... Icon_question
bruno
bruno
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 5
<b>Varsta</b> Varsta : 53
http://www.accessgratuit.com/profile.forum?mode=register&agr

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 9:00 pm
Kegan a scris:
Sa inteleg ca ai un wireless sau router cu fir conectat la priza? Daca e wireless, depinde si de performanta router-ului. Problema de conectare la internet .... Icon_question

Salut,

Deci Modem ADSL --fir retea -- Router Wireless Linksys si de aici vrea fara fir de retea o conexiune prin wireless pana la un router Wireless DLink, de unde sa ma pot conecta cu un calculator la Dlink prin wireless si sa am acces prin el la internet nu doar la reteaua interna (caci asa il vad doar in reteaua interna).
Deci prin Dlink sa ma conectez wireless la celalalt wireless linksys si de acolo prin poarta modemului ADSL sa ies la internet ....dar intre cele 2 routere wireless sa nu existe nici un cablu de retea .....
Louk
Louk
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 910
<b>Varsta</b> Varsta : 73

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 9:05 pm
Greu inteleg la ora asta. Poate ca sunt si obosit. Ma gandesc insa ca supunand un singur router la o asemenea "incarcatura" nu rezista. Eu tot router am, insa am doar 2 computere conectate la internet cu ajutorul lui. Tot ce tine de conexiune am facut-o accesand in browser adresa de IP si trecand in fereastra ce apare parola si numele de utilizator al router-ului. Tot de acolo mi-am setat si numarul de conexiuni. Wink
bruno
bruno
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 5
<b>Varsta</b> Varsta : 53
http://www.accessgratuit.com/profile.forum?mode=register&agr

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 9:15 pm
Kegan a scris:
Greu inteleg la ora asta. Poate ca sunt si obosit. Ma gandesc insa ca supunand un singur router la o asemenea "incarcatura" nu rezista. Eu tot router am, insa am doar 2 computere conectate la internet cu ajutorul lui. Tot ce tine de conexiune am facut-o accesand in browser adresa de IP si trecand in fereastra ce apare parola si numele de utilizator al router-ului. Tot de acolo mi-am setat si numarul de conexiuni. Wink

Ideea este ca este ceva distanta intre cele 2 routere wireless si nu pot conecta al 3-lea calculator la primul router care e legat de modemul ADSL caci asa era simplu.

Deci ... repet:
PC1 PC3
/ /
wireless wireless
/ /
/ /
Internet--Modem ADSL--Router Wireless Linksys--vreau prin-- wireless-RouterDLINK
/
wireless
/
/

PC2


Acum cred ca m-am facut mai inteles...
Si vreau ca de la PC3 sa ma pot conecta la internet ...nu doar la intranet ....
bruno
bruno
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 5
<b>Varsta</b> Varsta : 53
http://www.accessgratuit.com/profile.forum?mode=register&agr

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 9:18 pm
Ma rog vad ca s-au deplasat liniutele ..

De routerul linksys sunt legate prin wireless PC1 si PC2, iar de routerul wireless Dlink tot prin wireless este legat PC3 si de acolo vreau sa am acces la internet ....
Louk
Louk
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 910
<b>Varsta</b> Varsta : 73

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 9:20 pm
Incearca sa te folosesti de un singur router, de cel mai performant in special si sa faci rost de cablu UTP. E mai sigura conexiunea asa. Mergi pe Modem ADSL si fa conexiunile (toate 3) pe acelasi sistem. IP-ul se va schimba automat, mai ales ca e dinamic la Romtelecom.

Iti amintesc ca nu ai voie sa postezi 2 mesaje unul dupa altul intr-un interval mai mic de 24 de ore. Razz
bruno
bruno
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 5
<b>Varsta</b> Varsta : 53
http://www.accessgratuit.com/profile.forum?mode=register&agr

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 9:25 pm
Asta stiu si eu dar nu ma ajuta deoarece este distanta prea mare si sunt multe ziduri si camere de traversat si prin beton. Vreau solutie fara cablu UTP ca sa nu mai stau cu ...cablurile insirate prin casa peste tot.
Cred ca e vorba doar de setarile la IP-uri sau la tabela de rutare dar nu stiu cum sa o fac ....
Spun asta caci retea am intre cele 3 PC-uri si le vad intre ele, dar nu vad internetul de la ultimul si cel mai indepartat, in schimb la celelalte 2 vad si internetul caci este legat direct prin cablu de modemul ADSL.......

Hai sa ne mai gandim .....
Louk
Louk
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 910
<b>Varsta</b> Varsta : 73

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Dum Mar 07, 2010 9:27 pm
Incearca sa accezesi setarile router-ului: acceseaza intr-un browser adresa IP-ului tau dupa modelul: http://IP si eventual vino cu un print screen la setarile router-ului. Asa vom intelege perfect si ce probleme au aparut.
Continut sponsorizat

Problema de conectare la internet .... Empty Re: Problema de conectare la internet ....

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum