AccessGratuit
Bine ati venit! Very Happy

Daca ati ajuns la aceasta pagina inseamna ca nu sunteti INREGISTRAT sau CONECTAT pe forumul AccessGratuit. Puteti face asta utilizand butoanele din meniu destinare acestor actiuni!
Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Garfie10
AccessGratuit.com
www.accessgratuit.com
cheers

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

AccessGratuit
Bine ati venit! Very Happy

Daca ati ajuns la aceasta pagina inseamna ca nu sunteti INREGISTRAT sau CONECTAT pe forumul AccessGratuit. Puteti face asta utilizand butoanele din meniu destinare acestor actiuni!
Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Garfie10
AccessGratuit.com
www.accessgratuit.com
cheers
AccessGratuit
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
Louk
Louk
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 910
<b>Varsta</b> Varsta : 73

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Mar Mar 09, 2010 8:17 pm
Lecţia 1


Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Qn8qxg
Partea I: Ce este HTML-ul?



HTML reprezinta abrevierea sintagmei "Hypertext Markup Language" si reprezinta baza oricarui site, forum sau blog. In HTML nu se lucreaza cu structuri de control, baze de date variabile sau alte tipuri de limbaje asemanatoare, HTML-ul fiind un limbaj de programare. Datorita unor elemente descriptive, pot fi descrise elementele principale ale unei pagini web: titluri, paragrafe, tabele, liste, link-uri si legaturi externe, imagini etc. Se poate realiza insa si aspectul unui site cu ajutorul limbajului de programare HTML.

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML 23k6hww
REŢINEŢI!
HTML (Hypertext Markup Language)
reprezinta un limbaj folosit pentru a crea documente si baze de date Web. Documentele sau bazele de date HTML pot fi vizualizate folosind un browser.

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Qn8qxg
Partea a II-a: Extensii şi standarde HTML



Datorita faptului ca HTML este un limbaj standardizat, acesta este si va fi recunoscut de orice browser de internet (browserul este un program ce permite vizualizarea paginilor web si afisarea acestora pe desktop). Extensia de baza a limbajului HTML este definita in versiunea HTML 3.2. De curand a fost lansata si versiunea de HTML 4.0 care este inca in curs de standardizare. O versiune difera de alta prin faptul ca la fiecare noua versiune apar elemente noi, mai moderne si utile. In plus, nu toate browserele folosesc aceleasi elemente standard, ci unele apeleaza si la altele pentru a imbunatati interfata de operare (un exemplu ar fi Mozilla Firefox si Netscape). Elementele noi, care nu sunt incluse in limbajul standard, poarta denumirea de extensii. Se poate spune ca Internet Explorer, Mozilla Firefox si Netscape recunosc integral etichetele HTML 3.2 si partial HTML 4.0.

Recomandarea noastra este ca atunci cand creati o pagina web sa nu folositi decat elemente din limbajul standard. Este foarte posibil ca nu toate browserele sa recunoasca acele elemente si uneori pot deveni complet invizibile pentru utilizatorii anumitor browsere.

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML 14nz4fs
IMPORTANT! Extensia de baza a limbajului HTML este definita in versiunea HTML 3.2. De curand a fost lansata si versiunea de HTML 4.0 care este inca in curs de standardizare. O versiune difera de alta prin faptul ca la fiecare noua versiune apar elemente noi, mai moderne si utile.

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Qn8qxg
Partea a III-a: Aspectul şi conţinutul unui document HTML



Datorita multitudinii de variante ce va stau la dispozitie, HTML-ul furnizeaza o multime de variante pentru a defini aspectul unui fisier HTML. Va puteti realiza fonturile dorite, paragrafe, imagini, titluri etc. ce pot fi usor definite in HTML fara a depinde de capacitatile unui browser.

In HTML, pot aparea probleme de afisare in functie de browser la elementele de aspect, astfel incat, in aceste cazuri, fie nu sunt executate, fie sunt executate eronat de catre browser. Daca ne referim la continut, indiferent de tipul browserului sau a limbajului HTML utilizat, acesta va fi afisat corect, fara probleme de interpretare a codurilor din pagina respectiva.

Un exemplu concret ar fi: daca in cadrul unui site alegeti titlul mare sa fie scris cu un anumit font si subtitlul cu un alt font, iar fontul respectiv nu este implicit instalat in computerele utilizatorilor, nu va fi afisat corect, putand lua forma textului din restul paginii HTML.

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Vi30ol
NU RATAŢI! Aceasta a fost o prima lectie din cursul "Primii pasi in HTML si WWW". Nu ratati lectia nr. 2 ce va purta numele de "Uneltele necesare crearii si testarii unui document HTML". Veti invata de ce aveti nevoie cand creati o pagina web, cerintele minime precum si modul de utilizare al resurselor.

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML 2s6apvl
COPIEREA ESTE STRICT INTERZISĂ! Aceasta lectie a fost realizata de echipa AccessGratuit.com folosind cunostintele proprii despre subiectul in cauza. In conformitate cu Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, nu aveti dreptul de a prelua partial sau integral texte/imagini din aceasta fara un acord scris din partea noastra! In caz contrar, ne asumam raspunderea de a depune plangere impotriva actiunii dumneavoastra! Va multumim!
Descarca lectia in computer: Descarca lectia in format PDF
Louk
Louk
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 910
<b>Varsta</b> Varsta : 73

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Sam Apr 10, 2010 9:09 pm
Asteptam parerile si ideile voastre cu privire la aceste lectii. Va sunt de folos, va intereseaza, are rost sa continuam cu ele?
Question
RoCkKiD
RoCkKiD
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 121
<b>Varsta</b> Varsta : 35

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Dum Apr 11, 2010 8:44 am
Parerea mea este ca trebuie sa inveti userii tagurile,cum se creeeaza un tabel,ce e ala border,cellspacing,cellpadding etc.
vampi4all
vampi4all
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 51
<b>Varsta</b> Varsta : 30
http://www.mostplayed.net

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Dum Apr 11, 2010 8:59 am
Eu zic ca este un tutorial foarte reusit.si chiar folositor Wink multumesc mult
ragazzo
ragazzo
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 97
<b>Varsta</b> Varsta : 35
http://www.dance4life.forumz.ro

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Dum Apr 11, 2010 9:28 am
foarte folositor....eu unul mai invat cate ceva de pe aici de pe forum...deci....nu ar fi rau daca ai continua.....good job and bafta Smile>-
Louk
Louk
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 910
<b>Varsta</b> Varsta : 73

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Dum Apr 11, 2010 10:11 am
RoCkKiD a scris:Parerea mea este ca trebuie sa inveti userii tagurile,cum se creeeaza un tabel,ce e ala border,cellspacing,cellpadding etc.
RoCkKiD, tu stii ce inseamna un curs? Incepem cu o introducere si pe parcursul celor 100 de lectii vom parcurge tot ce tine de HTML.
n0cL1p
n0cL1p
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 49
<b>Varsta</b> Varsta : 35
http://hukk.forumz.ro

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Dum Apr 11, 2010 11:24 am
Kegan ideea este foarte bune si sper ca asa o sa invete toti HTML Smile
ragazzo
ragazzo
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 97
<b>Varsta</b> Varsta : 35
http://www.dance4life.forumz.ro

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Lun Apr 12, 2010 7:03 am
chiar daca au scris doar vreo doi aici , acest topic are 120 vizualizari , si tot creste....deci , zic eu ca nu e degeaba acest curs Very Happy
Bafta in continuare !
Albey
Albey
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 101
<b>Varsta</b> Varsta : 30
http://www.Zone-PGL.tk

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Vin Mar 18, 2011 6:06 am
utilitar incepatorilor
alexandru
alexandru
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 3
<b>Varsta</b> Varsta : 56
http://valuridecrap.forumstopic.com/

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Dum Iul 24, 2011 2:23 pm
Continua, Kegan ! Este foarte util si nu stiu de unde poti invata aceste lucruri gratuit. Eu, cel putin, iti multumesc !
ElyoS
ElyoS
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 4
<b>Varsta</b> Varsta : 27
http://www.fg-coding.net/forum

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Dum Aug 07, 2011 4:58 pm
Incearcă să le faci cât mai scurte şi să conţină esenţialul.
Majoritatea membrilor( printre care şi eu ) nu stau să citească ( eu unul am aruncat priviri prin anumite paragrafe ), nu mai e nimeni interesat de teorie..


Spoiler:
Continut sponsorizat

Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML Empty Re: Primii pasi in HTML si WWW: Ce este HTML-ul, standardele si extensiile acestuia si continutul si aspectul unui docment HTML

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum