AccessGratuit
Bine ati venit! Very Happy

Daca ati ajuns la aceasta pagina inseamna ca nu sunteti INREGISTRAT sau CONECTAT pe forumul AccessGratuit. Puteti face asta utilizand butoanele din meniu destinare acestor actiuni!
Conectarea prin router a doua calculatoare Garfie10
AccessGratuit.com
www.accessgratuit.com
cheers

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

AccessGratuit
Bine ati venit! Very Happy

Daca ati ajuns la aceasta pagina inseamna ca nu sunteti INREGISTRAT sau CONECTAT pe forumul AccessGratuit. Puteti face asta utilizand butoanele din meniu destinare acestor actiuni!
Conectarea prin router a doua calculatoare Garfie10
AccessGratuit.com
www.accessgratuit.com
cheers
AccessGratuit
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
Louk
Louk
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 910
<b>Varsta</b> Varsta : 73

Conectarea prin router a doua calculatoare Empty Conectarea prin router a doua calculatoare

Joi Iun 17, 2010 11:30 am

Conectarea prin router a două calculatoare


Daca doriti sa aflati cum se pot conecta 2 computere la internet printr-un router, fara a fi nevoie de 2 fire de internet, va recomandam acest tutorial. Este insa bine de stiut ca cei ce folosesc internet de la furnizorul RDS&RCS nu trebuie sa le comunice acestora niciodata ca au router din 2 motive:

1. pot avea tupeul sa ceara tariful a 2 abonamente;
2. la orice cadere a internetului, router-ul va fi de vina!

Conectarea prin router a doua calculatoare 2e58kt4
Pentru a efectua conectarea, aveti nevoie de un router cu sau fara wireless. Nu cred ca trebuie sa mentionez ca aceasta va ajuta sa va plimbati cu laptop-ul conectat la internet prin casa. O astfel de investitie se invarte in jurul sumei de 100 de lei pentru un router fara wireless.

Pentru cei ce stiu ca au IP static, nu exista niciun fel de setare ce trebuie efectuata. Singurele "manevre" constau in conectarea router-ului la priza si a firelor de internet la sursa si router. Daca aveti insa IP dinamic (aviz celor de la RDS), va trebui sa faceti setarile potrivite router-ului. Pentru asta va fi necesar sa cititi manualul router-ului unde sunt indicate si parola si user-ul acestuia. De obicei acestea sunt "admin" in ambele cazuri.

Va conectati la setarile router-ului folosind propria adresa IP. Un exemplu ar fi: http://192.168.19.4 si imediat la accesarea adresei va aparea casuta de conectare (nu si in acest caz pentru ca este doar un exemplu). Pentru a afla IP-ul, vizitati "Local Area Connection" si meniul "Details".

Dupa conectarea la router, alegeti conexiunea PPPOE sau mergeti la optiunea de WAN si aici veti avea la fel in functie de router setarea de PPPOE.
Cam asta ar fi tot in ceea ce priveste conectarea prin router la internet. Daca aveti intrebari sau nelamuriri, va rog sa le postati aici. In cel mai scurt timp va vom raspunde. Wink
Crazy.Creator
Crazy.Creator
Membru AccessGratuit
<b>Sex</b> Sex : masculin
<b>Numarul mesajelor</b> Numarul mesajelor : 11
<b>Varsta</b> Varsta : 27
http://robert-desing.net

Conectarea prin router a doua calculatoare Empty Re: Conectarea prin router a doua calculatoare

Dum Apr 24, 2011 9:44 pm
Eu am router, dar acum nu mai am două calculatoare Smile)
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum